Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych Biologia na czasie 3  zakres rozszerzony jest już ostatnią częścią serii przygotowującej do matury rozszerzonej z biologii. Na “ostatniej prostej” uczeń zapozna się z genetyką, biotechnologią, ewolucjonizmem, ochroną przyrody oraz z ekologią z elementami ochrony przyrody. Książka wypełniona jest kolorowymi wykresami, tabelami i zdjęciami przyśpieszającymi przyswajanie treści. Autorzy — Dubert Franciszek, Jurgowiak Marek i Maria Marko-Worłowska zastosowali wiele metod ułatwiających naukę, zamieszczając w środku samouczki zatytułowane “Krok po kroku”, w których to jak sama nazwa wskazuje, tłumaczą po kolei przebieg różnych procesów biologicznych i rozwiązywanie zadań związanych z genetyką.

W publikacji znajdują się następujące działy:

  1. Mechanizmy dziedziczenia,
  2. Biotechnologia molekularna,
  3. Ekologia,
  4. Ewolucja organizmów.

Kompletne przygotowanie do matury z biologii na poziomie rozszerzonym

Każdy rozdział zawiera od pięciu do czternastu tematów i zakończony jest podsumowaniem, które pozwoli skutecznie powtórzyć przyswojoną wiedzę. Tematy kończą się poleceniami kontrolnymi, przypominającymi zadania maturalne. Są idealnymi ćwiczeniami, których przerobienie gwarantuje wysoki wynik na egzaminie. Żeby korzystanie z podręcznika było jeszcze przyjemniejsze, autorzy urozmaicili go o liczne ciekawostki i linki internetowe. 

Podręczniki nowej ery z serii Biologia na czasie należą do najczęściej wybieranych przez nauczycieli książek do kształcenia uczniów szkół ponadpodstawowych, z uwagi na pełny i kompetentny kurs przygotowawczy do rozszerzonej matury, spełniający wymogi narzucone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). Uczą jak radzić sobie z pytaniami, które czekają na uczniów w arkuszu maturalnym za pomocą zadań “To było na maturze!”. Nowoczesnym rozwiązaniem zastosowanym przez twórców jest zamieszczenie w podręczniku kodu dostępu do aplikacji Matura-ROM, w której uczeń może powtórzyć i utrwalić wiadomości. Dostanie również natychmiastową informację zwrotną o stanie swojej wiedzy, co ułatwia samodzielne przygotowanie się do egzaminu.